Shelly-Ann Fraser-Pryce wins at Kip Keino Classic --- now at Pre Classic
Shelly-Ann Fraser-Pryce wins at Kip Keino Classic
Share the News: Tap to Share

Kip Keino Classic held at the Moi International Sports Centre in Kasarani, Nairobi, Kenya held on Saturday, May 7, 2022.

Men’s 100m
Final                             Wind: +2.0
1 Ferdinand OMANYALA              KEN        9.85
2 Fred KERLEY                     USA        9.92
3 Isiah YOUNG                     USA       10.13
4 Henrico BRUINTJIES              RSA       10.13
5 Emmanuel MATADI                 LBR       10.14
6 Kenneth BEDNAREK                USA       10.15
7 Filippo TORTU                   ITA       10.24
8 Michael RODGERS                 USA       10.37

Men’s 200m
Final                             Wind: +2.1
1 Aaron BROWN                     CAN       20.05
2 Kyree KING                      USA       20.18
3 Isaac MAKWALA                   BOT       20.31
4 Mouhamadou FALL                 FRA       20.50
5 Blessing Akawasi AFRIFAH        ISR       20.52
6 Dan Kiviasi ASAMBA              KEN       20.89
7 Tazana Mikkel KAMANGA-DYRBAK    DEN       21.19

Men’s 800m
Final
1 Emmanuel WANYONYI               KEN     1:45.01
2 Cornelius TUWEI                 KEN     1:45.49
3 Tshepo TSHITE                   RSA     1:45.51
4 Tolesa BODENA                   ETH     1:45.85
5 Nicholas Kiplangat KEBENEI      KEN     1:46.14
6 Abedin MUJEZINOVIĆ              BIH     1:47.50
7 Ferguson Cheruiyot ROTICH       KEN     1:47.98
Robert Kimutai KORIR            KEN         DNF
Collins KIPRUTO                 KEN         DNF

Men’s 1500m
Final
1 Abel KIPSANG                    KEN     3:31.01
2 Raynold Kipkorir CHERUIYOT      KEN     3:35.50
3 Kumari TAKI                     KEN     3:36.73
4 Adisu GIRMA                     ETH     3:36.98
5 Turi MIRKANA                    ETH     3:38.49
6 Melkamu Zegeye WEBU             ETH     3:39.43
7 Boaz KIPRUGUT                   KEN     3:40.19
8 Wegene ADDISU                   ETH     3:40.89
9 Vincent Kibet KETER             KEN     3:41.49
10 Paul CHELIMO                    USA     3:41.50
11 Youssouf HISS BACHIR            DJI     3:44.91
12 Antoine GAKEME                  BDI     3:58.09
Kenneth KIMUTAI                 KEN         DNF
Ronald KWEMOI                   KEN         DNF
Evans KIPCHUMBA                 KEN         DNF

Men’s 5000m
Final
1 Jacob KROP                      KEN    13:12.19
2 Daniel MATAIKO                  KEN    13:13.45
3 Daniel Simiu EBENYO             KEN    13:14.51
4 Levy KIBET                      KEN    13:16.57
5 Edward Zakayo PINGUA            KEN    13:20.51
6 Nibret MELAK                    ETH    13:22.85
7 Dinkalem AYELE                  ETH    13:26.65
8 Charles ROTICH                  KEN    13:39.40
9 Bravin KIPROP                   KEN    13:44.06
10 Wbet Gebrheat MURUTS            ETH    13:44.64
11 Dismas YEKO                     UGA    14:27.84
Bethwell BIRGEN                 KEN         DNF
Mike KIPLANGAT                  KEN         DNF
Emmanuel KIPROP                 KEN         DNF

Men’s 3000mSC
Final
1 Abraham KIBIWOT                 KEN     8:21.92
2 Samuel DEGUNA                   ETH     8:27.40
3 Benjamin KIGEN                  KEN     8:30.28
4 Mohamed ISMAIL                  DJI     8:32.68
5 Conseslus KIPRUTO               KEN     8:32.76
6 Elias KIBET                     KEN     8:37.77
7 Amos SEREM                      KEN     8:45.37
8 Hilal YEGO                      TUR     8:47.21
9 Stanley Kipkoech KEBENEI        USA     8:48.86
10 Albert CHEMUTAI                 UGA     8:53.51
11 Ezekiel MUTAI                   UGA     8:57.03
12 Geoffrey Kipkemoi KIRWA         KEN     9:04.72
Lawrence Kemboi KIPSANG         KEN         DNF
Wilberforce Chemiat KONES       KEN         DNF

Men’s Hammer Throw
Final
1 Wojciech NOWICKI                POL       81.43
2 Mykhaylo KOKHAN                 UKR       77.80
3 Christos FRANTZESKAKIS          GRE       77.19
4 Sean DONNELLY                   USA       75.27
5 Mostafa ELGAMEL                 EGY       71.24
6 Denis SAKAWA                    KEN       49.90

Men’s Javelin Throw
Final
1 Ihab ABDELRAHMAN                EGY       83.79
2 Julius YEGO                     KEN       79.59
3 Johan GROBLER                   RSA       79.11
4 Rolands ŠTROBINDERS             LAT       76.30
5 Leandro RAMOS                   POR       75.93
6 Alex Toroitich KIPROTICH        KEN       75.04
7 Vedran SAMAC                    SRB       73.32

Women’s 100m
Final                             Wind: -0.4
1 Shelly-Ann FRASER-PRYCE         JAM       10.67
2 Bassant HEMIDA                  EGY       11.02
3 Shannon RAY                     USA       11.33
4 Patrizia VAN DER WEKEN          LUX       11.35
5 Javianne OLIVER                 USA       11.36
6 Rani ROSIUS                     BEL       11.40
7 Maximila IMALI                  KEN       11.46

Women’s 200m
Final                             Wind: -1.0
1 Aminatou SEYNI                  NIG       22.43
2 Shannon RAY                     USA       22.84
3 Dezerea BRYANT                  USA       22.92
4 Gina BASS                       GAM       23.11
5 Roda NJOBVU                     ZAM       23.20
6 Imke VERVAET                    BEL       23.27
7 Shirley NEKHUBUI                RSA       23.40
8 Milcent NDORO                   KEN       23.98

Women’s 400m
Final
1 Miranda COETZEE                 RSA       51.50
2 Wadeline JONATHAS               USA       51.71
3 Susanne WALLI                   AUT       52.13
4 Leni SHIDA                      UGA       52.29
5 Laura MÜLLER                    GER       52.66
6 Veronica Kamumbe MUTUA          KEN       53.01
7 Hellen Syombua KALII            KEN       53.16
8 Rachel PELLAUD                  SUI       53.76

Women’s 800m
Final
1 Prudence SEKGODISO              RSA     1:58.41
2 Mary MORAA                      KEN     1:59.87
3 Naomi KORIR                     KEN     2:00.06
4 Jarinter Mawia MWASYA           KEN     2:00.37
5 Halimah NAKAAYI                 UGA     2:00.93
6 Vivian Chebet KIPROTICH         KEN     2:01.00
7 Peninah Wangari WACHIRA         KEN     2:01.30
8 Worknesh MESELE                 ETH     2:02.59
Anita HORVAT                    SLO         DNF
Noélie YARIGO                   BEN         DNF

Women’s 1500m
Final
1 Diribe WELTEJI                  ETH     4:01.50
2 Haylom BIRKE                    ETH     4:02.25
3 Edinah JEBITOK                  KEN     4:02.66
4 Kassie WUBRIST                  ETH     4:03.86
5 Judith KIYENG                   KEN     4:03.87
6 Winfred Mutile YAVI             BRN     4:05.54
7 Winny CHEBET                    KEN     4:08.29
8 Ayal DAGNACHEW                  ETH     4:08.66
9 Brenda CHEBET                   KEN     4:09.01
10 Purity CHEPKIRUI                KEN     4:10.77
11 Josephine Chelangat KIPLANGAT   KEN     4:10.93
12 Dadi BUBE                       ETH     4:15.50
13 Melkam ALEMAYEHU                ETH     4:23.30
Sylivia Chematui CHESEBE        KEN         DNF
Margaret Monica MARINJO         KEN         DNF

Women’s 5000m
Final
1 Girmawit GEBRZIHAIR             ETH    14:49.97
2 Daisy JEPKEMEI                  KAZ    15:08.97
3 Zenah Jemutai YEGO              KEN    15:12.59
4 Mercy CHERONO                   KEN    15:15.39
5 Selah BUSIENEI                  KEN    15:28.05
6 Caroline NYAGA                  KEN    15:31.76
7 Stella RUTTO                    ROU    15:48.97
8 Winnie NANYONDO                 UGA    16:02.79
9 Agnes Jebet NGETICH             KEN    16:17.40
Deborah CHEMUTAI                KEN         DNF

Women’s 3000mSC
Final
1 Norah JERUTO                    KAZ     9:04.95
2 Faith CHEROTICH                 KEN     9:12.04
3 Peruth CHEMUTAI                 UGA     9:20.07
4 Sembo ALEMAYEHU                 ETH     9:26.39
5 Jackline CHEPKOECH              KEN     9:26.55
6 Caren CHEBET                    KEN     9:30.42
7 Meseret YESHANEH                ETH     9:33.34
8 Celliphine Chepteek CHESPOL     KEN     9:38.02
9 Fancy CHERONO                   KEN     9:45.75
10 Virginia NYAMBURA               KEN     9:46.88
11 Weynshet ANSA                   ETH     9:48.14
12 Birhan GEBREGIORGIS             ETH     9:52.73
13 Edna CHEPKEMOI                  KEN     9:53.58
14 Purity KIRUI                    KEN     9:57.40
Doris Lengole CHEROP            KEN         DNF
Rosefline CHEPNGETICH           KEN         DNF
Joyce MUNAI                     KEN         DNF

Women’s High Jump
Final
1 Laura ZIALOR                    GBR        1.91
2 Oksana OKUNEVA                  UKR        1.91
3 Kateryna TABASHNYK              UKR        1.88
4 Kimberly WILLIAMSON             JAM        1.88
5 Rhizlane SIBA                   MAR        1.80
5 Tihana JELETIĆ                  CRO        1.80
7 Ana ŠIMIĆ                       CRO        1.75
8 Inika MCPHERSON                 USA        1.70

Women’s Hammer Throw
Final
1 Anita WŁODARCZYK                POL       78.06
2 Janee’ KASSANAVOID              USA       76.82
3 Bianca Florentina GHELBER       ROU       70.71
4 Vanessa STERCKENDRIES           BEL       67.57
5 Veronika KAŇUCHOVÁ              SVK       65.61
6 Lucy Anyango OMONDI             KEN       49.91
7 Roselyn RAKAMBA                 KEN       47.36
8 Nancy Wambua KANINI             KEN       43.07

_______________________________________________________________
Please help us get to 50,000 subscribers on YouTube by visiting TrackalertsTV at this link to subscribe, like and share our stories … Also follow us and like our social media pages – Facebook, Twitter and Instagram @trackalerts
. Please send us a message on WhatsApp at 631-609-9166 or email us at [email protected].

Share the News: Tap to Share
Previous articleLevell, Lyston & Co. dominate East Coast Int’l Showcase
Next articleResults | Seiko Golden Grand Prix
blank
Anthony Foster is a renowned Jamaican sports journalist, honored twice as the Jamaica sports journalist of the year (in 2004 and 2005). His journalistic achievements are globally recognized. Notably, he authored an award-winning article on Usain Bolt, the iconic 6-time Olympic champion, 11-time World champion, and record holder for the sprint double. This significant piece was published in the Jamaica Gleaner in 2004. Anthony's extensive coverage includes prestigious events such as the Olympic Games in Beijing 2008, London 2012, and Rio 2016. He has also provided coverage for seven (7) World Athletics Championships held between 2007 and 2022, alongside various other international sporting events. Noteworthy mentions comprise his coverage of the 2007 World Cup of cricket and his cherished experience reporting on the 2004 clash between his favorite football team, Argentina, and the USA.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here