Folksam Grand Prix

GOTEBORG (SWE, Jul 30) – Good shape of top Swedish athletes before European championships at the Folksam Grand Prix, a World Athletics Continental Tour Bronze Level meeting.

Thobias Montler, 7.93m (+1.3m/s wind), and Khaddi Sagnia, 6.64m (+0.6), won the male and female long jump.

Also, Carl Bengtstrom ran 48.97 in the 400m hurdles to finish ahead of US Amere Lattin, 49.16.

Andreas Kramer won the 800m in 1:47.53 and Jonas Glans the 3000m in 7:47.76 PB. Italian Hassane Fofana won 110m hurdles in 13.69 (-0.4) over Joel Bengtsson 13.70.

Folksam Grand
Folksam Grand Prix

Slovak Gabriela Gajanova achieved a 1:27.40 personal best to beat her training colleague Lovisa Lindh, 1:27.53 in the women’s 600m race.

Another Italian win for Leonardo Fabbri in the shot put was 20.63m, a season-best effort, with Marcus Thomsen taking second in 20.41m.

Solid also women 800m with Eloisa Coiro from Italy 2:01.94 beating Finland’s Sara Kuivisto 2:02.00.

Results

Men 200 m A-finalVind:-1.72022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Mathias Hove Johansen98NOR21.28
2Desmond Rogo96Upsala IF21.41
3Isak Andersson96Upsala IF21.90
4Omar Chaaban00IFK Helsingborg22.11
5Christian Mensah96NOR22.45
Men 200 m B-finalVind:-0.92022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Eric Larsson93IF Göta Karlstad22.39PB
2Tim Jansson05Alingsås IF22.60
3Albin Hagstedt04Örgryte IS23.49PB
4Noel Krantz05Sävedalens AIK23.80PB
Men 800 m A-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Andreas Kramer97Ullevi FK1:47.53
2Sigurd Tveit00NOR1:47.96
3Ville Lampinen94FIN1:49.76
4Joakim Andersson92Spårvägens FK1:50.10
5Benjamin Åberg95Hälle IF1:50.60
6Nick Jensen91DEN1:51.11
7Kjetil Brenno Gagnås00NOR1:51.97
8Victor Wahlgren02Mölndals AIK1:55.52
Marcus Tornée98IFK HelsingborgDNFPace
Felix Francois90Örgryte ISDNS
Men 800 m B-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Oliver Andersen Vedvik98NOR1:53.50
2Simon Wallenlind97Mölndals AIK1:53.65
3Kevin Bodén02KFUM Örebro1:53.93
4Tim Yngesjö97Linköpings GIF1:54.05=PB
5Axel Alness-Borg98IFK Lidingö1:54.25
6Eric Källman00IK Ymer1:54.40
7Oliver Fehrlund Persson05Ystads IF1:55.87PB
8Elias Ramhult05IK Ymer2:03.25
Samuel Wiik98Örgryte ISDNFPace
Men 800 m C-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Markus Brodin04Danderyds SK1:54.99PB
2Theo Hellberg04Malmö AI1:55.78PB
3Michael Hansson96IS Göta1:55.85SB
4Simon Rosenquist03KA 2 IF1:57.19PB
5Simon Wikell03Mölndals AIK1:58.19SB
6Vilmer Andersson04Hälle IF1:58.53
7Adrian Mehic94Heleneholms IF2:02.39
Alexander Nilsson95Mölndals AIKDNFPace
Noah Johansson02KA 2 IFDNS
Men 800 m D-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Jacob Klinth01IFK Lidingö1:57.75SB
2Fabian Haeffler03Mölndals AIK1:58.56PB
3Erik Albin02IFK Helsingborg1:58.68PB
4Salem Al-Murisi02Ullevi FK2:01.21PB
5Zeth Söderlund97Heleneholms IF2:01.35
6Joar Franck05Ystads IF2:02.26PB
7Sebastian Persson91Heleneholms IF2:02.37
8Moltas Austrell06Heleneholms IF2:06.12SB
Olof Silvander99IFK LidingöDNFPace
Men 3000 m A-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Jonas Glans91Malmö AI7:47.76PB
2Zerei Mezngi86NOR7:49.21
3Emil Danielsson97Spårvägens FK7:51.76SB
4Tim Verbaandert00NED8:00.48PB
5Kalle Berglund96Spårvägens FK8:01.39PB
6Jonatan Fridolfsson92Sävedalens AIK8:09.89SB
7Miguel Palm98Mölndals AIK8:10.84PB
8Johan Fagerberg92Spårvägens FK8:11.17PB
9Oliver Löfqvist98Spårvägens FK8:13.50
10Arvid Öhrn94Hälle IF8:16.07
11Sharmarke Ahmed02Hälle IF8:20.89SB
12Samuel Fitsumbrhan99Hälle IF8:21.67
13Olof Silvander99IFK Lidingö8:23.59
14Christoffer Boll92DEN8:24.70
15Trym Tönnesen00NOR8:40.22PB
Vidar Johansson96Ullevi FKDNFPace
Men 3000 m B-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Mohamed Nuur99Örgryte IS8:18.02PB
2Johannes Teigland95NOR8:19.23PB
3Conrad Lind01DEN8:19.35PB
4Fredrik Johansson86IK Akele8:20.32SB
5Petter Svensson90Hälle IF8:25.17PB
6Rickard Emilsson89IK Akele8:35.97
7Jonas Magnusson04Hälle IF8:36.54PB
8Adam Sörqvist05Mölndals AIK8:37.17PB
9Louis Schmitz04Ullevi FK8:38.69PB
10Melker Tillenius01Sävedalens AIK8:43.00
11Ludvig Johansson98IFK Lidingö8:43.20PB
12Emil Hammer Lux02DEN8:55.47PB
13Algot Wedberg05Hälle IF8:56.54
14Filip Jonsson06Hälle IF9:01.56
15Nazir Rezai98Lysekil SLF9:02.60PB
16Axel Johansson03Hälle IF9:09.80
17Henok Ande05Hälle IF9:20.06PB
Alexander Nilsson95Mölndals AIKDNFPace
Men 110 m Hurdles A-finalVind:-0.42022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Hassane Fofana92ITA13.69
2Joel Bengtsson99IFK Helsingborg13.70
3Max Hrelja98Malmö AI13.77
4Anton Levin92Malmö AI14.06
5Liam Van Der Schaaf98NED14.09
6Marvin Tay90Spårvägens FK14.27
7Elias Martinsson97Mölndals AIK14.34
8Petter Gustafsson94Örgryte IS14.46SB
Men 110 m Hurdles B-finalVind:-1.72022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Hassane Fofana92ITA13.78
2Joel Bengtsson99IFK Helsingborg13.80
3Max Hrelja98Malmö AI13.88
4Liam Van Der Schaaf98NED13.88
Men 110 m Hurdles C-finalVind:-1.22022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Anton Levin92Malmö AI14.07
2Elias Martinsson97Mölndals AIK14.37
3Marvin Tay90Spårvägens FK14.40
4Petter Gustafsson94Örgryte IS14.51SB
5Oscar Hjerm97Ullevi FK15.27
6Linus Boyer95Upsala IF25.76
Men 400 m Hurdles A-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Carl Bengtström00Örgryte IS48.97AR
2Amere Lattin97USA49.16
3Stéphane Yato92FRA50.21
4Karl Wållgren01Örgryte IS50.86PB
5Anton Bertilsson99IFK Växjö51.44
6Johan Claeson01IFK Växjö52.22SB
7Gustav Karlsson00Örgryte IS52.74
8Viktor Bondesson98Malmö AI53.87
Men Long Jump2022-07-30
RaNameDClubRes.WindQcomCode
1Thobias Montler96Ullevi FK7.93(1.3
2Filip Pravdica95CRO7.82(1.8
3Henrik Flåtnes01NOR7.58(1.4
4Andreas Trajkovski93MKD7.57(0.8
5Erik Johansson01Ullevi FK7.18(2.1
NameAtempt 1Atempt 2Atempt 3Atempt 4Atempt 5Atempt 6Best Res
T Montler7.73(1.2)7.86(0.2)7.93(1.3)7.75(0.5)X(1.9)7.84(1.6)7.93(1.3)
F Pravdica7.56(1.3)7.60(1.0)7.24(0.1)7.50(0.9)7.47(1.5)7.82(1.8)7.82(1.8)
H FlåtnesX(1.4)7.49(2.0)7.48(1.6)7.40(2.1)X(0.6)7.58(1.4)7.58(1.4)
E Johansson5.00(1.1)6.95(1.3)7.18(2.1)7.09(1.9)7.09(0.8)6.96(1.0)7.18(2.1)
A Trajkovski7.05(1.8)7.17(0.7)7.57(0.8)X(1.8)7.34(1.9)7.42(0.6)7.57(0.8)
Men Shot Put2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Leonardo Fabbri97ITA20.63
2Marcus Thomsen98NOR20.41
3Jesper Arbinge97Spårvägens FK19.36
4John Kelly96IRL18.55
5Wictor Petersson98Malmö AI18.07
NameAtempt1Atempt2Atempt3Atempt4Atempt5Atempt6Best Res
L Fabbri20.1820.6319.93XXX20.63
M Thomsen20.0820.2720.4120.1320.0420.2220.41
W PeterssonXXX18.07XX18.07
J Kelly18.5518.3518.0618.19XX18.55
J ArbingeX19.0919.3618.6618.7818.5819.36
Women 200 m A-finalVind:-1.32022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Christine Bjelland Jensen94NOR23.88PB
2Moa Hjelmer90Spårvägens FK23.88
3Marte Pettersen97NOR24.32
4Mathilde U. Kramer93DEN24.32
5Denise Eriksson98Örgryte IS24.36
Women 200 m B-finalVind:-1.22022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Michelle De Silva99Mölndals AIK24.69
2Emelie Rantzow98IK Ymer24.83
3Ebba Gustafsson02Mölndals AIK25.25SB
4Vanja Blomberg98IFK Växjö26.14
Women 400 m A-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Jeanine Nygård91FIN55.12SB
2Alice Svantesson97Ullevi FK56.18
Women 600 m A-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Gabriela Gajanová99SVK1:27.40PB
2Lovisa Lindh91Ullevi FK1:27.53
3Zoya Naumov95ESP1:28.96
4Grethe Tyldum01NOR1:32.35
Mathilde U. Kramer93DENDNFPace
Women 800 m A-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Eloisa Coiro00ITA2:01.94
2Sara Kuivisto91FIN2:02.00
3Hanna Hermansson89Turebergs FK2:02.28
4Wilma Nielsen01Örgryte IS2:02.69SB
5Malin Ingeborg Nyfors97NOR2:07.87
6Heini Ikonen99FIN2:08.02
7Anna Silvander93Hässelby SK2:08.99
Suzanne Voorrips93NEDDNF
Julia Nielsen01Örgryte ISDNFPace
Women 800 m B-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Nadja Rugland01Åtvidabergs IF2:09.51
2Ebba Cronholm05Ljungby FIK2:11.08
3Julia Svennblad03Hälle IF2:11.32SB
4Alicia Nilsson98Ullevi FK2:12.37
5Emilia Mandl04Malmö AI2:15.97
6Astrid Baunge05Mölndals AIK2:16.68PB
7Tilda Knauer03Hälle IF2:20.37
8Agnes Thundal05IFK Göteborg2:21.04SB
Sandra Åberg03Ullevi FKDNF
Wilma Nielsen01Örgryte ISDNFPace
Women 3000 m A-final2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Live Solheimdal96NOR9:14.97PB
2Sara Busic02NOR9:24.30
3Ine Bakken96NOR9:29.22
4Elin Brink97Mölndals AIK9:29.90
5Ebba Kuylenstierna99Spårvägens FK9:32.16
6Mari Roligheten Ruud02NOR9:32.67
7Majken Söderlund Larsson07Hälle IF9:43.19PB
8Saga Hagelin03Mölndals AIK9:55.18PB
9Hedda Leirvik02NOR9:55.39
10My Rundgren03Luleå FIF10:04.82PB
11Johanna Hofvendahl04IS Göta10:07.14SB
12Ida Kraft05Hälle IF10:15.68PB
13Paulina Hultberg05Alingsås IF10:25.34
14Greta Halldén02Mölndals AIK10:28.43
Anna Silvander93Hässelby SKDNFPace
Women High Jump2022-07-30
RaNameDClubRes.QCode
1Maja Nilsson99Örgryte IS1.87
2Matilda Nilsson93IFK Lund1.84PB
3Kateryna Tabashnyk94UKR1.80
4Oksana Okuneva90UKR1.75
1.751.801.841.871.90
Matilda Nilssonxoxxooxxx
Oksana Okunevaox-r
Maja Nilssonooxooxxx
Kateryna Tabashnykooxxx
Women Long Jump2022-07-30
RaNameDClubRes.WindQcomCode
1Khaddi Sagnia94Ullevi FK6.64(0.6
2Tilde Johansson01Falkenbergs IK6.13(1.3
3Iryna Nerubalshchuk98UKR6.06(1.0
4Agate De Sousa00STP6.02(0.2
5Emilia Hammarström96Örgryte IS5.98(0.3
NameAtempt 1Atempt 2Atempt 3Atempt 4Atempt 5Atempt 6Best Res
K Sagnia6.64(0.6)X(2.0)X(1.7)6.64(1.7)6.50(2.5)6.53(0.8)6.64(0.6)
A De SousaX(1.6)X(2.1)X(1.5)X(1.2)4.64(0.5)6.02(0.2)6.02(0.2)
T JohanssonX(1.4)6.13(1.3)6.11(0.8)5.98(1.3)X(2.4)6.03(0.2)6.13(1.3)
I Nerubalshchuk6.00(2.8)5.90(0.4)5.95(1.1)5.95(1.0)6.04(1.6)6.06(1.0)6.06(1.0)
E Hammarström5.98(0.3)X(0.6)5.89(2.1)X(1.8)X(0.8)5.94(1.3)5.98(0.3)
Women Javelin Throw2022-07-30
RaNameDClubRes.QcomCode
1Nikol Tabacková98CZE54.23
2Beatrice Lantz97Hässelby SK52.08
3Carolin Näslund98IF Göta Karlstad49.08
4Eunice Karlsson98Eskilstuna FI45.47PB
5Caroline Bredsten Henriksen98IFK Lidingö40.08
NameAtempt1Atempt2Atempt3Atempt4Atempt5Atempt6Best Res
C B Henriksen39.3340.08XXXX40.08
E Karlsson42.6345.4743.8241.1944.44X45.47
B Lantz52.08XX48.0445.93X52.08
C Näslund44.6147.9648.6946.47X49.0849.08
N Tabacková50.6254.2352.07XXX54.23
Previous articleHow to Fellow and Watch World U20 Championships live streaming
Next article3 Jamaican winners at Austrian meet
blank
Alfonz Juck serves as the publisher of EME NEWS, a comprehensive news service dedicated to the world of athletics. This daily publication provides timely updates and additional news as needed, covering various aspects of the sport.